Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Letnie czytanie na świeżym powietrzu w Przeworsku

Łukasz Solski
Łukasz Solski
mat. prasowe
Czytelnie pod chmurką powstają w całej Polsce. Od niedawna można czytać na świeżym powietrzu w zespole pałacowo-parkowym w Przeworsku. To wspólna inicjatywa tamtejszego muzeum, biblioteki miejskiej oraz Fundacji Książąt Lubomirskich. W najbliższą niedzielę zapraszamy na Letnie Czytanie z dziećmi.

Według danych Biblioteki Narodowej, ponad połowa z nas nie przeczytała w ostatnim roku ani jednej książki, a 10 mln Polaków nie ma żadnej książki w domu. Najczęściej wymienianą wymówką jest brak czasu na czytanie. Wakacje są więc jednym z lepszych momentów, żeby nadrobić czytelnicze zaległości. Najlepiej pod gołym niebem. W Rzeszowie z inicjatywy Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej działa Letnia Czytelnia nad Wisłokiem, gdzie w każdą pogodną wakacyjną sobotę można wymieniać się książkami.

Podobne inicjatywy organizowane są także w innych miejscach Podkarpacia. Organizatorzy letniego czytania w Przeworsku przy wsparciu Fundacji Książąt Lubomirskich zachęcają okolicznych mieszkańców, aby wypoczywając w parku, wracali do czytelniczych zaległości. Chodzi o to, żeby zabrać ze sobą książkę i usiąść z nią na ławce w cieniu drzew lub położyć się na kocu, trawie czy leżaku.

W niedzielę, 19 lipca podczas Pierwszego Letniego Czytania między godz. 15 a 18 będzie można zapoznać się z najnowszymi pozycjami literatury dziecięcej, także w formie audiobooków (trzeba tylko przynieść własny odtwarzacz).

Odbędą się tam wtedy także wspólne czytania ulubionej bajki. Nie zabraknie jednak lektur dla dorosłych, którzy zechcą chwilę odpocząć, pozwalając dzieciom korzystać z warsztatów robienia zakładek. Dzieciaki będą tworzyć zakładki origami, wyklejane, wycinane lub kolorowane.

Fundacja Książąt Lubomirskich powstała jako kontynuacja działalności dobroczynnej, prowadzonej od wieków przez ród Lubomirskich. Wspiera rozwój polskiej nauki i sztuki, rozwija projekty medyczne i edukacyjne. Zakres działalności organizacji jest bardzo szeroki - od wspierania ekologicznego budownictwa, poprzez fundowanie stypendiów dla studentów, zakup sprzętu komputerowego i medycznego, na odbudowie szczególnie cennych zabytków kończąc.

_________________________________________________________________________________________________________
Zobacz także: Książka Michała Witkowskiego ma ukazać się jeszcze w tym roku

źródło: Agencja TVN/x-news

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na przeworsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto