18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sieradzki szpital nie dostał kontraktu na rezonans magnetyczny

Paweł Gołąb
Rezonans jest wykonywany obecnie tylko w przypadku pacjentów hospitalizowanych
Rezonans jest wykonywany obecnie tylko w przypadku pacjentów hospitalizowanych fot. Paweł Gołąb
Szpital postarał się przy wsparciu z Unii Europejskiej o rezonans magnetyczny, by pacjenci skierowani z przychodni na tego typu badanie mogli je wykonać na miejscu.

Bajka starła się jednak z szarą rzeczywistością. Nowoczesne urządzenie, mimo że stoi w pełnej gotowości, jest praktycznie niewykorzystane. Sieradzki SP ZOZ starał się o zakontraktowanie usługi w ramach pomocy ambulatoryjnej, ale NFZ tego nie uwzględnił i diagnozy są wykonywane tylko w przypadku pacjentów hospitalizowanych, bo to jest inaczej rozliczane. Miało być ponad 300 badań na miesiąc, jest 10 razy mniej. A w przyszłości może nie być wcale, jeśli sprzęt przyjdzie zwrócić, bo nie spełniono warunków unijnego dofinansowania.

- Poprzednio mieliśmy podpisaną umowę z zewnętrzną firmą, która posiadała mobilne urządzenie i kontrakt. Przyjeżdżała ambulansem raz w tygodniu i wykonywała badania, jak widać bardzo tu potrzebne. Marszałek również uznał za zasadne, by przeprowadzać je na miejscu, stąd wsparł nas finansowo przy zakupie. A fundusz zakłada, że takiej potrzeby nie ma - nie ukrywają oburzenia pracownicy zakładu diagnostyki obrazowej.

Napisany z myślą o unijnym dofinansowaniu projekt zakładał wykonanie 4 tys. badań rocznie. Teraz robi się ich śladową ilość, rzędu 30 miesięcznie. Dlaczego szpitalowi nie udało się zdobyć kontraktu i czy w tej sprawie decyzja też już jest definitywna? Czy raczej istnieje jeszcze szansa na obopólne porozumienie w tej sprawie, skoro rezonans już jest i można go wykorzystać z pożytkiem dla pacjenta? Z tymi pytaniami zwróciliśmy się do łódzkiego NFZ. W odpowiedzi usłyszeliśmy, że po wyrażeniu zgody przez dyrektora funduszu niezwłocznie zostanie ogłoszony konkurs ofert, obejmujący badania rezonansu magnetycznego "dla grupy powiatów województwa łódzkiego, w tym również dla powiatu sieradzkiego".

NFZ poprosiliśmy o uściślenie, co to oznacza. Czy konkurs jest pewny i czy jego ogłoszenie to efekt interwencji sieradzkiej lecznicy, a może i innych placówek? - Dokumenty są przygotowane do podpisu - precyzuje Anna Leder z biura prasowego łódzkiego oddziału NFZ. - Decyzja o konkursie to nie skutek interwencji, a planowania, na co jeszcze możemy przeznaczyć pieniądze, które mamy i analizy potrzeb pacjentów. W ogłoszeniu o konkursie podamy termin jego rozstrzygnięcia.

W województwie jest 11 rezonansów i 29 tomografów, które pracują na umowy z NFZ. Fundusz pytany, czy monitoruje zakupy urządzeń przez szpitale, by wydatki nie okazywały się bezsensowne, odpowiada: "NFZ nie monitoruje, nie koordynuje i nie decyduje o zakupach sprzętu do szpitali czy poradni. Fundusz kupuje świadczenia medyczne dla pacjentów na podstawie planu finansowego".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto