Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Seminarium: "Czy da się przejść suchą stopą przez proces transformacji?" odbyło się w Muzeum Regionalnym w Bełchatowie, ZDJĘCIA

Anna Frysz
Anna Frysz
Seminarium: "Czy da się przejść suchą stopą przez proces transformacji?" odbyło się w Muzeum Regionalnym w Bełchatowie, 22 lutego 2024 r.
Seminarium: "Czy da się przejść suchą stopą przez proces transformacji?" odbyło się w Muzeum Regionalnym w Bełchatowie, 22 lutego 2024 r. Anna Frysz
"Czy da się przejść suchą stopą przez proces transformacji?". Odpowiedzi na to pytanie szukali uczestnicy dzisiejszego seminarium, które odbyło się w Muzeum Regionalnym w Bełchatowie

Seminarium: "Czy da się przejść suchą stopą przez proces transformacji?" odbyło się w Bełchatowie

Dzisiaj w Muzeum Regionalnym w Bełchatowie odbyło się seminarium "Czy da się przejść suchą stopą przez proces transformacji?".

Podczas debaty uczestnicy seminarium poszukiwali odpowiedzi na pytania: jak skutecznie przygotować mieszkańców, przedsiębiorców i samorząd na transformację energetyczną, która pociąga za sobą zmiany m.in. społeczne i gospodarcze, jak zwiększyć szanse na rozwój przedsiębiorczości, uniknąć bezrobocia i wyludnienia, jak przeciwdziałać problemom ekologicznym i w jaki sposób utrzymać wizerunek regionu jako dobrego miejsca do życia.

Seminarium poprowadzili goście z miasta Turek, gdzie już sześć lat temu zakończyła się epoka paliwowo-energetyczna, a swój żywot zakończyła, po 51 latach funkcjonowania, 1 stycznia 2018 roku, elektrownia "Adamów" opalana węglem brunatnym. W elektrowni oraz obsługującej ją kopalni w szczycie zatrudnienia pracowało blisko 3 tysiące osób.

Elektrownia "Adamów" była zawodową, konwencjonalną elektrownią cieplną o mocy zainstalowanej 600 MW, opalaną węglem brunatnym. Została oddana do eksploatacji w 1966 roku. Posiadała zamknięty obieg chłodzenia z pięcioma chłodniami kominowymi. Niezależnie od produkcji energii elektrycznej elektrownia zasilała miasto Turek w energię cieplną oraz dostarczała parę do celów technologicznych dla pobliskich zakładów pracy. Obecnie ciepło do turkowskiej sieci ciepłowniczej dostarczane jest z ciepłowni GETEC Polska. Po zamknięciu kopalni i elektrowni większość zwolnionej kadry koncernu energetycznego przejęły lokalne firmy. Z typowo rodzinnych przedsiębiorstw, część z nich dynamicznie się rozwinęła, wdrażając automatykę i robotykę oraz wchodząc na rynki zagraniczne.

Prelegenci omówili czynniki, jakie sprawiły, że mimo zamknięcia kopalni i elektrowni w Turku, tamtejszy rynek pracy i gospodarka wyszły z transformacji zwycięsko. Podzielili się także swoimi doświadczeniami w kwestii m.in. rozwoju przedsiębiorczości.

- Nie wolno czekać, tylko trzeba działać szybko. Udać się do tych instytucji, które mogą pomóc w rozwoju gospodarczym Bełchatowa i regionu. Wskazywać na problemy, które mogą powstać w związku z zamknięciem kopalni i elektrowni. Szybkie podjęcie działań pozwoli przejść przez transformację niemal bezboleśnie - podkreśla Romuald Antosik, burmistrz miasta Turek.

- Z władzami Turku spotykaliśmy się już wcześniej. Wówczas rozmawialiśmy o ciepłowni, która dostarcza ciepło mieszkańcom tego miasta. Z tego spotkania wynieśliśmy mnóstwo praktycznej wiedzy - mówi prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska.

Bełchatowskie seminarium było pierwszym z cyklu, który ma wzmocnić lokalną przedsiębiorczość. Przyczynić się do tego mają różne formy współpracy między samorządem, a lokalnym biznesem oraz wypracowanie dobrych praktyk, jakie będzie można wdrożyć praktycznie od zaraz. Wszystko to w przyszłości może przełożyć się na podniesienie jakości życia oraz innowacyjności transformowanego regionu.

Seminarium: "Czy da się przejść suchą stopą przez proces transformacji?" odbyło się w Muzeum Regionalnym w Bełchatowie, 22 lutego 2024 r.

Seminarium: "Czy da się przejść suchą stopą przez proces tra...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maciej Wąsik zeznaje przed komisją śledczą. Doszło do awantury

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto