MegaMisja – jak program pomaga rozwijać kompetencje uczniów?

Materiał informacyjny Orange
MegaMisja to propozycja bezpłatnego programu edukacyjnego dla uczniów klas 1-3 szkół podstawowych, który rozwija kompetencje poprzez zabawę i aktywności dostosowane do wieku dzieci. Od blisko 10 lat realizuje go Fundacja Orange.

W ramach programu MegaMisja nauczycielkom i nauczycielom są przekazywane scenariusze zajęć. Prowadzą one przez zajęcia krok po kroku oraz podpowiadają metody pracy ułatwiające integrację klasy. Każda szkoła w programie otrzymuje także nagrody – pomoce szkolne i edukacyjne. Jedną z blisko 2 tys. szkół, które wzięły udział w MegaMisji jest Szkoła Podstawowa im. Wołyńskiej Brygady Kawalerii w Dębem Wielkim.

MegaMisja – strzał w dziesiątkę

MegaMisja to już kolejny program realizowany przez nauczycieli szkoły podstawowej w Dębem Wielkim przy wsparciu Fundacji Orange. O tym, co przekonało do uczestnictwa w nim, opowiada Katarzyna Gomulska – nauczycielka klas 1-3 ze Szkoły Podstawowej im. Wołyńskiej Brygady Kawalerii:

Decyzja o udziale w MegaMisji wynikała z pozytywnych doświadczeń udziału w innym projekcie Fundacji Orange. Zainspirowało mnie to do dalszego rozwoju i poszukania programu bardziej adekwatnego do wieku moich obecnych uczniów. Przygoda mojej szkoły z MegaMisją rozpoczęła się w czerwcu 2023 roku.

Jak stwierdza p. Katarzyna Gomulska, MegaMisja okazała się strzałem w dziesiątkę dla szkoły. Wskazuje jednocześnie, co najbardziej odpowiadało uczniom:

Udział w MegaMisji przyniósł szkole wiele korzyści i wartościowych doświadczeń. Bardzo pomocne okazały się dodatkowe szkolenia i warsztaty, np. programowanie”. Moim uczniom szczególnie spodobała się koncepcja misji. Czuli się oni potrzebni bohaterom programu, czyli Julce, Kubie i Psotnikowi. Różnorodne wyzwania uczyły dzieci kreatywnego podejścia i rozwiązywania problemów, co pozwoliło na rozwój umiejętności analizowania sytuacji oraz szukania skutecznych rozwiązań.

Podczas realizacji MegaMisji uczniowie Szkoły Podstawowej im. Wołyńskiej Brygady Kawalerii doskonalili swoje umiejętności dzięki dopasowanej do ich potrzeb formule programu.

Bardzo przydatna dla moich uczniów była praca w zespole. Pozwoliła ona na doskonalenie umiejętności współpracy i komunikacji. W trakcie MegaMisji zaobserwowałam również wzrost motywacji do nauki oraz rozwój pewności siebie w rozwiązywaniu problemów. Uważam, że moi uczniowie zdobyli przez to praktyczne zdolności, które będą przydatne zarówno w dalszej edukacji, jak i w przyszłej karierze zawodowej – przekonuje p. Katarzyna Gomulska.

Przeprowadzenie zajęć na podstawie scenariuszy programu MegaMisja nie sprawia trudności - dzięki dobrze przygotowanym materiałom.

Realizacja scenariuszy programu MegaMisji jest bardzo łatwa, gdyż zawiera prezentację z gotową fabułą, która pokazuje cel, zadanie, ale też uzasadnia ćwiczenia wykonywane przez uczniów podczas lekcji. Jednocześnie daje mi dużo swobody na wplecenie swoich materiałów i dostosowanie scenariusza do potrzeb mojej klasy, jak i możliwości technicznych sali. Dzięki temu prowadzenie zajęć staje się efektywne i satysfakcjonujące zarówno dla nauczyciela, jak i uczniów – wskazuje p. Katarzyna Gomulska.

Na czym polega ogólnopolski program MegaMisja?

MegaMisja to program, w którym udział wzięły do tej pory ponad 44 tysiące dzieci z prawie 2 tysięcy szkół z całej Polski. Nauczyciele cenią go sobie, gdyż rozwija różnorodne kompetencje uczniów w życiu codziennym.

W tym roku pod hasłem „Krok po MegaMoce” rusza już kolejna edycja „MegaMisji”. Jest ona ukierunkowana na środowisko społeczno-cyfrowe – ważną część życia młodych ludzi. To istotny obszar, ponieważ według badań NASK „Nastolatki 3.0” niemal 40% z nich doświadczyło wyzwisk w sieci, a 25% deklaruje, że było w sieci ośmieszanych i/lub poniżanych. Tyle samo dzieci ogląda także patostreamy, a ponad 40% z nich twierdzi, że w Intrenecie nie można odróżnić informacji prawdziwych od fałszywych.

Trwają zapisy do edycji 2024

Historia p. Katarzyny Gomulskiej – nauczycielki ze Szkoły Podstawowej im. Wołyńskiej Brygady Kawalerii w Dębem Wielkim – pokazuje, że program MegaMisja pozwala na zdobycie przez uczniów cennych umiejętności, a wszystko poprzez zabawę i aktywności, które dzieci w tym wieku uwielbiają. To dlatego już dziś warto zgłosić się do projektu. Szkoły Podstawowe mają na to czas do 29 kwietnia 2024 r., a zajęcia w ramach programu rozpoczną się we wrześniu 2024 r. Wystarczy w tym celu wejść na stronę https://fundacja.orange.pl/megamisja, na której znajduje się formularz zgłoszeniowy. Swoje zgłoszenie należy uzupełnić krótkim nagraniem video przygotowanym np. za pomocą telefonu, opowiadającym o motywacji do udziału w programie. Udział w programie MegaMisja jest bezpłatny - nie wiąże się z żadnymi kosztami ze strony szkoły, rodziców i nauczycieli, za to można zyskać atrakcyjne zajęcia dla uczniów i nagrody dla szkoły.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: MegaMisja – jak program pomaga rozwijać kompetencje uczniów? - Nasze Miasto

Wróć na przeworsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto