Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W przyszłym roku pensja minimalna wzrośnie dwa razy, do 3600 złotych brutto. Niektórzy przedsiębiorcy już narzekają

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
1 stycznia przyszłego roku płaca minimalna ma wzrosnąć do 3490 złotych brutto. Kolejna podwyżka została zaplanowana na 1 lipca, wtedy najniższe wynagrodzenie ma wynosić 3600 złotych brutto. W przyszłym roku wzrośnie również minimalna stawka godzinowa, do 22,80 złotych od 1 stycznia oraz 23,50 złotych od 1 lipca.
od 16 lat

Rozporządzenie w tej sprawie przyjęła Rada Ministrów. To najwyższa podwyżka płacy minimalnej w ostatnich latach.

- Wzrost płacy minimalnej zapewni bezpieczeństwo finansowe Polakom. Nie dopuścimy do sytuacji, kiedy wypłata nie wystarcza na podstawowe potrzeby. Podwyżka jest naszą odpowiedzią na oczekiwania pracowników, w ten sposób reagujemy na inflację spowodowaną agresją Rosji na Ukrainę – mówi Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

Tak się zmieniała wysokość pensji minimalnej w minionych 20 latach.
Tak się zmieniała wysokość pensji minimalnej w minionych 20 latach. Darek Szwed

- Podniesienie płacy minimalnej jest potwierdzeniem ze strony rządu, że inflacja nadal będzie się utrzymywać na wysokim poziomie. To jest jakby zabezpieczenie się, amortyzator dla rosnących cen przede wszystkim żywności, ale również kosztów utrzymania mieszkań, domów - ocenia ekonomista, dr Krzysztof Kaszuba, prezes wojewódzkiego oddziału Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego w Rzeszowie.

Tak, jak przy każdej podwyżce płacy minimalnej, od razu podniosły się głosy krytyków, którzy twierdzą, że taka podwyżka pogorszy sytuację firm, szczególnie tych mniejszych.

- To będzie bankructwo wielu przedsiębiorców już dziś ledwo wiążących koniec z końcem, a to pociągnie zwolnienia. Ponadto może oznaczać dalszy wzrost cen towarów i usług - ocenia Grzegorz Wrona z powiatu przemyskiego, prowadzący kilkuosobową firmę budowlaną.

Jednak na pytanie, jak to wpłynie na finanse w jego firmie, odpowiada, że raczej w niewielkim stopniu.

- W budowlance chyba nikt nie zarabia najniższej krajowej - wyjaśnia.

Twierdzi, że nawet minimalna stawka za godzinę, która ma wejść od lipca przyszłego roku, czyli 23,50 zł, w jego branży nie jest atrakcyjna.

- Prosty przykład z ubiegłego tygodnia. Dekarz za dwa dni pracy na dachu wziął tysiąc złotych. Na rękę. Fakt, pracował ponad 10 godzin dziennie i nie codziennie ma taką robotę, ale jednak za 23,50 złotych brutto za godzinę raczej by nie wszedł na ten dach - twierdzi przedsiębiorca.

Jaki podniesienie płacy minimalnej wpłynie na sytuację gospodarczą na Podkarpaciu?

Temat płacy minimalnej nie będzie dotyczył wielu pracowników w regionie, gdyż zarabiają więcej. Szczególnie w średnich i większych przedsiębiorstwach. W sytuacji podwyżki płacy minimalnej mogą oni jednak także zażądać podwyżki od swoich szefów.

- Ok. 200 tys. osób na Podkarpaciu zarabia najniższą płacę lub niewiele wyższą. Dla nich wzrost pensji będzie korzystny, choć ta planowana podwyżka nie pokryje wzrostu cen, inflacji. Jeśli chodzi o finanse przedsiębiorstw, to podwyżka płacy minimalnej będzie miała znaczenie dla małych firm, zatrudniających 10 do 49 pracowników. Jednak firmy, które są racjonalnie zbudowane , odpowiadają na zapotrzebowanie rynku i jakiś czas na nim działają, to sobie poradzą. Firmy, które dopiero wystartowały, są słabe lub nie do końca mają trafiony profil swojej działalności, mogą mieć problem. Tacy przedsiębiorcy mogą narzekać - ocenia dr Kaszuba.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: W przyszłym roku pensja minimalna wzrośnie dwa razy, do 3600 złotych brutto. Niektórzy przedsiębiorcy już narzekają - Nowiny

Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto