MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wyższe pensje dla nauczycieli: szczegóły podwyżek i reakcje

Bogdan Hućko
Bogdan Hućko
Wzrost pensji nauczycieli niesie za sobą wiele pytań. Jakie są szczegóły tych podwyżek? Jak na to reagują związki zawodowe? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Podwyżki dla nauczycieli: szczegóły

Nauczyciele doświadczyli znaczącego wzrostu pensji zasadniczej. W przypadku nauczycieli początkujących, pensja wzrosła o 33 proc., podczas gdy nauczyciele mianowani i dyplomowani otrzymali podwyżkę o 30 proc., wszystko to z wyrównaniem od 1 stycznia.

Po podwyżce wynagrodzenie zasadnicze brutto nauczyciela z tytułem magistra i przygotowaniem pedagogicznym – początkującego wynosi 4908 zł, mianowanego – 5057 zł, a dyplomowanego – 5915 zł. Dla pozostałych nauczycieli zasadnicza pensja brutto wynosi 4788 zł (początkujący), 4910 zł (mianowany) i 5148 zł (dyplomowany).

Reakcje nauczycieli na podwyżki

Podwyżki przyjęte zostały z zadowoleniem, ale nie brakuje też krytycznych głosów. Część nauczycieli uważa, że podwyżka dla początkujących jest zbyt wysoka w porównaniu z mianowanymi.

- Rozumiem, że brakuje nauczycieli i trzeba młodych zachęcić, ale bez przesady. Początkujący dostali więcej niż ci, co pracują po 15 lat i więcej - mówi jedna z nauczycielek.

Stanisław Kłak, prezes podkarpackiego okręgu Związku Nauczycielstwa Polskiego, uważa, że to dobrze, iż początkujący nauczyciele otrzymali wyższe podwyżki.

- Tylko, że powinna być zwiększona płaca minimalna dla nauczyciela mianowanego. W tym przypadku zgadzam się z nauczycielami mianowanymi - zaznacza.

Solidarność na temat podwyżek dla nauczycieli

Bogusława Buda, przewodnicząca Organizacji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Rzeszowie, podkreśla, że podniesienie pensji nauczycielom się należało.

- To podwyżka wyrównująca inflację. Rząd zapowiadał 1500 zł i nauczyciele myśleli, że to będzie kwota do pensji zasadniczej, a wyszło inaczej - tłumaczy Buda.

Co jeszcze wchodzi w skład wynagrodzenia nauczycieli?

Wynagrodzenie nauczyciela to nie tylko płaca zasadnicza.

- Mamy wysługę lat, jeżeli ktoś pracuje na wsi, ma dodatek wiejski, który wynika z płacy zasadniczej. Płaca zasadnicza wzrosła, to i dodatek będzie większy. Dodatek motywacyjny jest ustalany procentowym wskaźnikiem od płacy zasadniczej, co też ma przełożenie na wynagrodzenie. Godziny ponadwymiarowe nauczyciele też mają podwyższane - wylicza korzyści szef ZNP.

od 7 lat
Wideo

Polacy badają kosmos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wyższe pensje dla nauczycieli: szczegóły podwyżek i reakcje - Podkarpackie Nasze Miasto

Wróć na przeworsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto