MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

58-letni Ukrainiec próbował przemycić ikonę z przełomu XIX i XX wieku. Wpadł na granicy w Korczowej [ZDJĘCIA]

Redakcja
Udaremniony przemyt ikony na grancy w Korczowej.
Udaremniony przemyt ikony na grancy w Korczowej. KAS
Przemyt obrazu o tematyce sakralnej udaremnili funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej z polsko-ukraińskiego przejścia granicznego w Korczowej. Obraz przedstawiający męczenników Kościoła Prawosławnego próbował nielegalnie wwieźć do Polski 58-letni obywatel Ukrainy.

Przemyt udaremnili funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Korczowej podczas szczegółowej kontroli busa na ukraińskich numerach rejestracyjnych.

- Owinięty folią obraz o wymiarach ponad 50 na 70 cm znajdował się w części ładunkowej pojazdu. 58-letni kierowca, mimo obowiązujących wymogów, nie zgłosił przewożonego obrazu do kontroli. Wg wstępnej opinii zabezpieczona ikona datowana jest na przełom XIX i XX wieku. Przedstawia świętych męczenników Kościoła Prawosławnego: Michała, Teodozja, Stefana i Dymitra - informuje podkom. Edyta Chabowska, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

Udaremniony przemyt ikony na grancy w Korczowej.
Udaremniony przemyt ikony na grancy w Korczowej. KAS

Obraz wymaga dalszych szczegółowych ekspertyz, które będą przeprowadzone podczas postępowania, prowadzonego przez Podkarpacki Urząd Celno-Skarbowy w Przemyślu.

Krajowa Administracja Skarbowa przypomina, że jeżeli przywóz dóbr kultury dokonywany jest z państw nienależących do UE, to należy przywożony obiekt zgłosić organom celnym w celu objęcia go procedurą dopuszczenia do obrotu lub inną procedurą celną.

- W przywozie na dzieła sztuki i przedmioty kolekcjonerskie, w rozumieniu przepisów celnych obowiązują następujące stawki: celna 0 proc. oraz podatku VAT 8 proc. od zadeklarowanej wartości towaru. Z kolei, w przypadku wywozu, pozwolenie na wywóz zabytków z Polski na stałe, wydaje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, natomiast na wywóz czasowy, właściwy Wojewódzki Konserwator Zabytków. W zakresie materiałów bibliotecznych wszystkie typy pozwoleń na wywóz wydaje dyrektor Biblioteki Narodowej - wyjaśnia E. Chabowska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 58-letni Ukrainiec próbował przemycić ikonę z przełomu XIX i XX wieku. Wpadł na granicy w Korczowej [ZDJĘCIA] - Nowiny

Wróć na przeworsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto