Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pałac w Sieniawie ma kolejnego dzierżawcę. W kwietniu planuje otwarcie hotelu i restauracji

Redakcja
Nieruchomość w Sieniawie ma wielką wartość materialną i historyczną.
Nieruchomość w Sieniawie ma wielką wartość materialną i historyczną. MiG Sieniawa
300-letni pałac w Sieniawie wraz z parkiem od grudnia ub. roku dzierżawi nowa spółka. Zapowiada ona otwarcie obiektu hotelowo-restauracyjnego w kwietniu.

Obiekt jest własnością skarbu państwa. Reprezentuje go Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) Oddział Terenowy w Rzeszowie. Na początku sierpnia ub. roku KOWR ogłosił nieograniczony przetarg na dzierżawę nieruchomości. Przetarg wygrała firma Fimusagro (adres Bukowina w woj. podkarpackim) i od grudnia 2023 roku dzierżawi pałac. Obecnie w Sieniawie trwają prace remontowo-budowlane w celu przystosowania całej nieruchomości do funkcji hotelowo-restauracyjnej. W kwietniu planowane jest wielkie otwarcie.

Nieruchomość w Sieniawie ma wielką wartość materialną i historyczną. W ogłoszeniu przetargowym można przeczytać, że w skład nieruchomości wchodzą następujące budynki wraz z wyposażeniem: pałac główny, pałacyk letni, spichlerz zbożowy, oficyna, pawilon myśliwski, domek ogrodnika, garaż dwuboksowy, kordegarda żółta, kordegarda czerwona (południowa), rządcówka, budynek stajnia z wozownią, garaże pięcioboksowe. Oprócz budynków częścią nieruchomości są place, parkingi, drogi oraz inna infrastruktura a także zabytkowy park wraz z ogrodem włoskim, drzewostanem, trzema fontannami i drobnymi elementami architektonicznymi.

W kompleksie hotelowym znajduje się 59 pokoi, w tym 6 apartamentów o łącznej liczbie 116 miejsc noclegowych, z możliwością zwiększenia do 135 miejsc przy zastosowaniu dostawek. Pokoje gościnne znajdują się w najważniejszych obiektach.

Nieruchomość ma charakter zabytkowy i jest wpisana do rejestru wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Dzierżawca zobowiązany będzie do udostępniania parku do zwiedzania i wypoczynku, a mieszkańcy Sieniawy będą mogli przechodzić przez teren parku.

Dotychczasowym dzierżawcą nieruchomości była od 2020 roku firma Polish Hospitality Group z Krakowa. Hotel, restaurację i kawiarnię w Sieniawie prowadziła spółka Hotel Sieniawa. Hotel i restauracja zostały zamknięte 28 lutego ub. r.

Polish Hospitality Group pojawił się w siedzibie Czartoryskich po tym, jak poprzedni dzierżawca, Grupa ARCHE, opuścił ją jesienią 2018 r.

Pałac w Sieniawie został wybudowany na początku XVIII wieku przez hetmana wielkiego koronnego Adama Mikołaja Sieniawskiego. Dzisiejszy wygląd nadali mu Czartoryscy ponad 150 lat później. Miał wówczas 36 pomieszczeń i ponad 2 tysiące metry kwadratowe powierzchni. W skład zespołu wchodzą też dawne zabudowania gospodarcze i ponad 26 hektarów parku. W latach swojej świetności nazywany był „pierwszym domem Galicji”, gościło w nim wielu znakomitych gości, m.in. Tadeusz Kościuszko. W 1939 r. w pałacu przechowywane były dzieła wybitnych artystów z kolekcji Czartoryskich, takie jak „Dama z Gronostajem” Leonarda da Vinci i „Portret młodzieńca” Rafaela Santi.

Na mocy reformy rolnej w 1944 roku został przejęty przez skarb państwa. Mimo że rodzina Czartoryskich mogłaby się domagać zwrotu pałacu wraz z przyległościami, Adam Karol Czartoryski zapowiedział, że nie będzie się ubiegał o zwrot. W 2016 roku arystokrata i Fundacja Czartoryskich podpisali z rządem umowę, zgodnie z którą rodzina zrzekła się roszczeń do tej nieruchomości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pałac w Sieniawie ma kolejnego dzierżawcę. W kwietniu planuje otwarcie hotelu i restauracji - Nowiny

Wróć na przeworsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto